Etiket Yapışkanı Özellikleri

Etiketin üst yüzey hammaddesi ile uyumlu olarak, etiketin yapışacağı yüzeye, yapışık kalması istenilen süreye, etiketin yapışacağı yüzeyin maruz kalacağı ısıya gibi çevresel faktörlere uyumlu ve dayanıklı farklı yapışkan özellikleri mevcuttur.Yapışkan Türü

Özellikleri

Akrilat Yapışkanlar

Genelde tüm etiketlerde ( % 90) akrilat yapışkan kullanılır. Yapıştığı yüzeye belli bir süre sonra yapışkan hakim olur. Etiketi sökmeye çalıştığınızda etiket yırtılarak kalkar. Etiketi yapıştırdıktan hemen sonra kaldırmaya çalışırsanız etiketi yırtılmadan kaldırabilirsiniz.

Nonperm Yapışkanlar

Nonperm yapışkanlar herhangi bir yüzeye yapıştırıldıktan sonra defalarca etiketi kaldırsanız da tekrar yapıştırabileceğiniz etiketlerdir. Cam, hediyelik eşya, ahşap eşya v.s. sektöründe kullanılır.

Dipfriz Yapışkanlar (Deepfreeze)

Soğuğa dayanıklı akrilik yapışkanlardır. Kristalize olmazlar. Aynı oranda ısıya dayanıklıdırlar. Donmaya karşı özel olarak imal edilmektedir. -40° C’ye kadar kullanılabilmektedir. Özellikle donuk ürünlerde tercih edilmektedir.

Tyre Yapışkanlar

Kauçuk bazlı tutkal çeşididir. Yapışkan gramajı oldukça yüksektir. Metal zeminlerde, kumaşlarda ve pürüzlü yüzeylerde kullanılır.

Hotmelt Yapışkanlar

Kauçuk bazlı tutkal çeşididir. Çok iyi yapışma özelliğine sahiptir. Sıcak ortamlar için önerilmemektedir.